Sağlıklı Beslenme 101: Yurt Hayatı ve Yemekler #1

12 Temmuz 2018

Yaklaşık 10 ay önce “Şekeri Bırakma: Fazla Şekerin Hayatımıza Etkileri” başlıklı bir yazı yayımlamıştım. Sağlıklı beslenme  konusuna şeker kullanımını azaltarak başladım. Tabi bu iş yalnızca şekerle bitmiyor bunun da farkındayım. Üniversite yurdunda geçen sağlıksız beslenme döneminden sonra yaz tatilinde yeniden ailemin yanına dönmem ile birlikte yeniden sağlıklı beslenmem gerektiğinin farkındayım.

Yurt Hayatı ve Yemekler!

Öncelikle yurt hayatında ne kadar sağlıksız beslendiğimi anlamanız için gün içerisinde yediğim yemeklerden bahsetmem yeterli olacaktır. Sabah kahvaltısı, sanırım yurt hayatımda en rahat geçen öğün olduğunu öncelikle belirtmeliyim. Genelde yediğim bir parça az tuzlu ve az yağlı beyaz peynire üç adet haşlanmış veya az yağda kızartılmış yumurta eşlik ediyordu. Diğer öğünlerde olduğu gibi ekmek yemeyi çok tercih etmiyorum, ekmek yemeyi tercih ettiğimde ise buğdaylı ekmek tüketiyordum. Buraya kadar her şey normal, asıl problem bundan sonraki öğünlerde. Gelelim öğlen yediğim yemeklere. Erken uyandığım için kahvaltıyı da erken yapmayı tercih ediyorum haliyle öğlen öğününü atlamam pek mümkün olmuyor (evet çok acıkıyorum).

sağlıklı beslenme
Evet, “fast-food” yiyecekler lezzetli olduğu kadar da zararlı!

Okulda dersim olduğunda okulun yemekhanesinde yemek yemeyi tercih ediyorum ama yemekhanenin kredi sisteminin yanında rezervasyon sistemine sahip olması büyük bir sorun oluşturuyordu benim için. Yemek yemek için bir hafta öncesinde yemekhanenin internet sitesinde randevu yapmayı çokça unuttum maalesef. Yemekhane rezervasyonunu kaçırdığım günler ve yurtta geçen günlerimde maalesef sürekli olarak aşırı yağlı, baharatlı ve soslu “fast-food” yiyecekleri tercih ettim. Akşam saatlerinde ise haftanın en az üç günü sadece sebze yemekleri yemeye özen gösteriyordum ama yurt yemekhanesinde pişirilen kalitesiz yemekleri yemek de bir hayli zordu.

Fazlasıyla uzun bir giriş olduğunun farkındayım ama bir tür günlük misali ne yemek yediğimi de kaydetmek istedim. Sağlıksız geçen uzun bir dönemden sonra kilo artışı yaşamıştım üstelik okulda düzenli yürüyüş yapmama rağmen (Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin meşhur yokuşlarında yürüyordum). Haliyle istemediğim halde bir göbeğim olmuştu, uzun boylu olmama karşın zayıf bir yapım olduğu için göbek gerçekten de berbat bir görüntüydü!

Yurt Hayatı ve Sağlıklı Beslenme

Bu yazının ana konusuna gelelim, yurt hayatında sağlıklı beslenmek mümkün değil ki diyen birçok arkadaşım vardı. Kendilerine hak vermemle birlikte, şimdikinin aksine daha da sağlıklı beslenmek elbette mümkün! Peki ya yurt hayatında hatta öğrenci hayatında sağlıklı beslenmeye nereden başlamalıyız? Elbette kahvaltıdan!

Üniversitede geçen iki yılın ardından en iyi öğrendiğim şey ne diye soracak olursanız, cevabım oldukça basit; Türk öğrenciler “üşengeç”. Erken yatıp (saat 21:00’da değil elbette) biraz erken kalkmak neden özellikle öğrencilere çok zor geliyor?

Nerede kalmıştık? Evet, kahvaltı. Kahvaltı dediğimiz öğünü atlamak sağlık açısından birçok problem oluşturuyor ki bunları burada uzun uzun anlatmamın bir yararı yok bence… Kısacası kahvaltı gerçekten de önemli, kahvaltı yapmadan okula erken saatte gidip çay-simit ikilisi veya kahve-kek,poğaça vs. gibi ikilileri tüketmek maalesef bir kahvaltı olmuyor. Fiziksel özelliklerinize ve ağız tadınıza uygun bir kahvaltı menüsü hazırlamanızı tavsiye ederim, bu şekilde hem daha sağlıklı beslenmiş olacağız hem de kendimizi daha zinde hissedeceğiz.

Geldik sonraki öğüne, öğlen yemeği saatlerinde ne yapacağız? Evet, öğrencilerin büyük bir kısmı bu öğünü de atlıyor (yahu tek acıkan ben miyim?).  Öğlen saatlerinde üniversite yemekhanesinden yemek yemek hem daha ekonomik hem de daha sağlıklı. Bildiğim kadarıyla üniversitelerin hepsinde olmasa da yemekhaneler mevcut ve dışarıdaki mekanlara oranla daha ekonomik. Evet biliyorum, okul yemekhaneleri ile ilgili onlarca dedikodu duydunuz. Bu dedikoduları bende duydum ama emin olun büyük bir kısmı uydurma veya abartı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde olduğu gibi yemeklerin listesi bir ay önceden askıya asılıp, sizde önceden rezervasyon yaparsanız isteğinize uygun yemekleri tercih edebilirsiniz. Pazartesi günleri vejetaryen günleri sanırım bizim üniversitede ben neredeyse hiç et/tavuk veya vejetaryenlerin tükettiği hayvansal ürün içeren bir yemek göremedim. Sevgili vegan dostlarım sizler için hazırlanan yemekler olup olmadığını bilmiyorum maalesef.

felafel yemeği
Humus, salata, turşu ve tandır ekmeği ile servis edilmiş “Felafel” (mutlaka denemelisiniz!)

Akşam yemeği ne durumda?

Geldik dananın kuyruğunun koptuğu öğüne, “akşam yemeği”. İtiraf ediyorum, yurtlarda bulunan akşam yemekleri bazı günler güzel olmasına karşın neredeyse hepsi tavuklu veya etli. Ben haftanın üç veya dört günü tavuk yememeye çalışırken, tavuk yemekleri inatla önüme sunuluyor. Bu yüzden pilav, salata ve yanına içinde tavuk bulunmayan bir yemek (yoksa cacık) yemekten gerçekten de sıkılmıştım. Bu duruma karşı çok fazla bir şey geliştiremediğimi de itiraf etmeliyim, dışarıda yemek yemekten hoşlanmayan bir insan olarak dışarıya çıkıp “ev yemekleri” yemeyi de tercih etmediğim için genelde yemekhanede çok yağlı olmayan bir yemeği ve salatayı alıp masama çekiliyordum. Akşam yemeklerini çok erken yediğimi de belirteyim bu nedenle benim için çok önemli bir öğün değildi kendileri. Hatta bana sorarsanız sağlıklı beslenme dediniz mi çok geç saatlerde yemek yemek zararlı bir durum.

Öğrenci hayatında ve özellikle yurt hayatında nelerden kaçınmalıyız?

  • Kahvaltı çok önemli, ne yapın ne edin o öğünü atlamayın ya da sağlıksız gıdalar ile geçiştirmeyin!
  • Sık sık dışarıda dürüm, hamburger, kumpir, pizza ve türevi yiyecekleri tüketmeyin, bak pişman olursun sonra demedi deme…
  • Akşam yemeklerini çok geç saatte yememeye çalışın. Yurtta kalıyorsanız sona kalan yemeklerin soğuk ve yağlı olduğunu biliyorsunuz zaten.
  • Sağlıklı beslenme konusunda kendinize inanın ve sık sık size zararlı yemekler yedirmeye çalışanlara da bu konuda bilinçlendirin. 😀
  • Ve benim de sık sık yaptığım gibi, bir yere oturup kalmayın, biraz hareketlenin yahu!

→ Bu konuda yardımcı yazılardan birisini de Öykü ile İdil’in güzel blog sayfası Oitheblog üzerinden okuyabilirsiniz!

Yazı serisinin bir sonraki bölümünde görüşmek üzere, esen kalın efenim.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.