OnePlus 3T tanıtım görseli.

OnePlus 3T İncelemesi, Kullanım Deneyimi

29 Ağustos 2017

Yaklaşık bir aydır OnePlus markasının 3T model telefonunu kullanıyorum. Bendeki model A3003 model koduna sahip. Teknik detaylarla yazıyı boğmak istemiyorum, özellik olarak tek modeli var sanırım. Sadede gelecek olursam OnePlus 3T telefonu aldığımdan bu yana geçen zaman zarfında telefon ile ilgili deneyimlerim nasıl oldu? İşte OnePlus 3T incelemesi.

Neden OnePlus 3T? Detaylı OnePlus 3T İncelemesi.

Bir markayı tercih etmeden önce neden o markayı tercih etmeliyiz sorusu büyük bir önem teşkil ediyor. Bende “Neden OnePlus?” sorusunu sorarak başladım. Aslında telefonu almam tamamen tesadüf ben Huawei P9 ve Xiaomi Mi5s modellerine bakarken karşıma çıkan bir ilan sayesinde ibreler hemen “OnePlus” markasına çevrildi. Kendilerini yakından takip etmeme rağmen Türkiye pazarındaki fiyatlarından dolayı uzak duruyordum ama yakaladığım fırsat ile piyasanın altında bir fiyatla satın aldım. Neyse çok uzattım, neden OnePlus’ı tercih ettim?

Daha önce kullandığım arızalı Samsung Galaxy Note 4 model telefondan sonra artık alacağım herhangi bir yeni nesil telefon bana ilaç gibi gelecekti bundan kesinlikle emindim. Bu yüzden en yeni nesil modellere değilde bir önceki nesile bakmakla başladım işe tabi maddi açıdan da rahat olmaları önemli bir noktaydı.

Bir Akıllı Telefondan Neler Bekliyordum?

  • Sağlam kasa yapısı ve doğru bir ekran/gövde oranı.
  • Kaliteli bir ekran paneli mümkünse 1080p (batarya performansı için).
  • Yeterli donanım (günümüzde birçok telefon bunu karşılıyor).
  • Kamera performansı.
  • Batarya performansı.
  • Ve en önemlisi “doğru” yazılım kullanımı!
OnePlus 3T incelemesi
Source: cnet.com

Bu maddelerden birçoğunu artık karşılayan telefonlar Türkiye pazarında bulunuyor. OnePlus karşıma çıktığında doğal olarak hemen web sitelerine girdim ve sunumlarına baktım. 3T modeli için yapılan sunum hoşuma gitti, doğru sunumun katkısı ortada. Daha sonra “Dash Charge” teknolojisi ile karşılaştım, daha önce görmeme rağmen detaylı incelememiştim o da bir artı olarak haneye yazıldı. Ram konusunda bonkör davranılmıştı tam tamına 6gb ram var (orta seviye bir oyuncu bilgisayarım var ve 8gb ram mevcut)… Kasa yapısı olarak yekpare bir alüminyum kullanılması hoşuma gitti ve kıvrımları sayesinde çok ama çok ince görünüyordu. Batarya tarafında 3400mah bataryaya sahip. Neyse sıkıcı teknik detaylar yok demiştim gelelim en önemli kısma.

Doğru Yazılım Optimizasyonu!

Evet sevgili Android dünyası çok ama çok güzel fakat eksikleri de yok değil. Ram tüketimi konusunda çok iyi gelişim gösterseler de eksikleri oluyor zaman zaman, batarya konusunda daha fazla geliştirmeye ihtiyacı olan bir işletim sistemi olduğunu kimse gözardı edemez. Eski Android sorunları artık pek yaşanmıyor, sürekli donan, saçmalayan bir işletim sistemi olmayı çoktan bıraktı. Özellikle Android 5.x‘den sonra çok ciddi gelişim kaydetti. OnePlus tarafı saf Android tarafına yakın olsa da kendi özelleştirilmiş yazılımına sahip. Oxygen OS ile gelen telefonlar tamamen sade bir arayüze sahip aynı zamanda saf Android arayüzüne yakın olup birçok özelleştirme olanağına sahip. Uygulama açış hızı, uygulamalar arası geçiş hızı çok iyi. Bu arada sürüm olarak 7.1.1 sürümündeyiz ve Android O alması bekleniyor. Sık sık güncelleme aldığını da belirteyim unutmadan.

Batarya performansı olarak çok dengesiz bir grafik yakalıyorum çünkü kullanım detaylarım sürekli değişiyor ama ortalama 2 günde bir şarj ediyorum telefonumu ve 5.5-6 saat arası ekran süresi alıyorum. Son dönemde batarya performansımda kayıp var yüklediğim uygulamalar çok fazla tüketiyor onu da halledeceğim. “Root” yetkisi almam halinde bu süreyi çok daha fazla uzatma şansım var.

Kamera tarafından ne haber? diyecekler için gelsin bu bölüm. İtiraf ediyorum diğer telefonlarım kadar test edemedim fakat telefonun kamera arayüzü çok sade ve biraz iOS’u andırmıyor değil. Gündüz çekimleri çok ama çok başarılı, gece çekimlerinde OIS olması büyük avantaj. Gece çekimleri için Google Pixel’in kamera uygulaması telefona uyarlandı herhangi bir root izni gerekmeden yüklemenizi tavsiye ederim, gece performansını inanılmaz iyileştiriyor. Kamera uygulamasını yüklemek için buradan. Ön kamera konusuna pek değinmeme gerek yok, inanılmaz.

Telefonun hiç mi eksiği yok arkadaş! diyecekler için. Evet var, Oxygen OS çok iyi olmasına karşı bazı özellikleri “saf”lığı bozmamak için eklememişler henüz. Mesela uygulama gizleme veya klasörleme yok! Aklıma gelmişken telefon zil sesi çok az geliyor bana ve tabiki titreşimi biraz güçsüz. 

İlerleyen günlerde bu yazıyı telefon ile çekilmiş fotoğrafla güncellerim belki, kim bilir?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.