Minimalizm: Nereden ve Nasıl Başlanmalı?

Modern sanattan, günlük yaşatıya

Modern sanatın, sade ve amaca odaklı yaklaşımı “minimalizm”. Esasında 1960’lı yılların modern sanat eserlerinde ve müziklerinde kullanılmaya başlanılan bu akım zaman geçtikçe günlük hayatımıza adapte olmaya başladı. Kapitalizmin sahip olduğu tüketim odaklı sistem, modern çağ insanlarında artık istenilen mutluluğu sağlayamadı. Her sabah kalktığımızda “Bugün ne giyeceğim?” sorusu eminim birçoğumuz belki de hepimizin en büyük problemlerinden bir tanesi. Bunu giysem, pantolonumla uyumlu olur mu, peki ya ayakkabı onları ne yapacağız, ah tabi bir de uyumlu çorap, aksesuarları unuttum, peki ya saçım nasıl olacak…

Bu ve benzeri birçok soru her gün, durmaksızın sizlerinde aklına geliyor. İnsan, toplum içerisinde yaşadığından dolayı elbette diğer insanları kendileri hakkında ne diyeceğini umursayan bir canlı. Benim dikkat çekmek istediğim nokta ise bir süredir günümüze kadar ulaşan kapitalizmin dayattığı noktalar aslında bizleri biz yapmaktan çıkmış. Modanın şekillendirdiği, beğenilerimizden ve zevklerimizden uzak hatta bizlerle alakası olmayan insanlar haline geldik. Bu değişim yalnızca dış görünüş olarak değil, düşünce yapımızda, tercih ettiğimiz diğer birçok şeyde bizlerin karşısına çıktı ve bizleri değiştirdi.

Image for post

Kapitalist şehir hayatına alternatif bir yaşam tarzı Minimalizm

İşte modern hayatın içinden doğan ve popülerleşen bir akım minimalizm. Öncelikle hemen ekleyeyim, ben de hala birçok insan gibi minimalizm akımını görece yeni benimseyen ve hala hayatının her köşesinde net bir şekilde uygulayabilen bir insan değilim. Hayatımın her döneminde olmasa da zaman zaman gereksiz harcamalar yaptığım ve tükettikçe mutlu olan bir bireydim. Artık yaşımın ilerlemesinden midir yoksa hayatın bu denli monoton ama stresli yaşamının bende oluşturduğu etkinden mi bilinmez ama artık bende kendimi bir minimalist olarak tanımlayan birey haline geldim.

Bu yazıyı hala okuduğunuza göre sizde “Minimalizm nedir?”, “Nasıl minimalist olunur?” gibi soruların cevaplarını arayan ya da bu soruların cevaplarını bulmuş birisiniz demektir. Yazımın ana konusuna artık geçebilirim, hayatta sadeleşmeye nereden başlamalıyız? Yani “Minimalizme nereden başlanmalı?” ve “Minimalizme nasıl başlanmalı?”

Birkaç basit maddede Minimalizm’e başlangıç

  • Yeni bir şeyler satın almayı azaltarak işe başlayabiliriz. Elbette ilk başlarda satın almayı tamamen durdurun ya da bir şeye ihtiyacınız varsa da o ürünü satın almayın demeyeceğim ki böyle bir şey zaten minimalizmin doğasına aykırı. Unutmayın asıl önemli olan yalnızca ihtiyacımız olan şeyleri kullanmak zaten ihtiyacımız olmayan bir şeyin bizi meşgul etmesinin bize yararı nedir ki?
  • Yeni bir şeyi satın almak istiyorsanız önce biraz bekleyin. Birkaç gün belki de birkaç hafta o ürüne ihtiyacınız var mı diye ara sıra kontrol edin, gerçekten ihtiyacınız var mı?
  • Dolabınızdaki kıyafetleri, mutfağınızdaki eşyaları, kitaplığınızdaki kitapları ve daha niceleri hepsini bir gözden geçirin. Başka bir yazıda bunu daha detaylı bir şekilde açıklayacağım fakat yine de ipucu vereyim, kıyafetlerinizi birbiriyle rahatça kombilenebilen kıyafetler şeklinde ayırın ya da yeni alacağınız kıyafetleri bu mantıkla satın alın. Elinizde bulunan ve kullandığınız kıyafetleri atmayın! İhtiyacınız olmayan kıyafetleri satabilirsiniz, bağışlayabilirsiniz ya da geri dönüşüme gönderebilirsiniz.
  • Fazla eşyaları düzenlemek ve onlardan kurtulmak derken, hediyeleri ne yapacağız? Evet toplulumumuzda hediyeler değerli hatta tüm toplumlarda değerli. Bize hediyeyi veren kişi, bizi ziyarete geldiğinde o eşyayı görmek isteyebilir. Ama ya ihtiyacımız yoksa? O eşya orada kalmak zorunda mı? Cevabı ben veriyorum “hayır!” Ve evet mümkünse arkadaşlarınıza bir daha hediye alırken ihtiyacınız olan bir şeyi hediye etmesini isteyebilirsiniz ya da ondan hediye çeki isteyebilir, adınıza bir yerlere bağış yapmasını isteyebilirsiniz. Son saydığım iki madde tahmin etmediğim bir şekilde Türkiye’de yayılmaya başladı. TEMA’nın hediye kartlarına bir göz atın derim.
  • Kiralık evde oturanlar ya da yeni bir ev arayanlar sizleri de unutmayayım. Yeni evinizi hangi kriterlere göre arıyorsunuz? 3+1 olması ve 120 metrekare olması gerçekten de önemli mi? Ev büyüdükçe masrafları zaten artan ve oldukça pahalı olan bir şey. Bu yüzden ihtiyacınızdan büyük bir eve gerçekten de ihtiyacınız yok.
  • Ufak bir hatırlatma, eşyalarınızın kölesi olmayın! Size fazlalık gelenlerden kurtulun gitsin.
  • Ah o duvarlar, dilleri olsa da konuşsa. Dikkatimi çeken detaylardan birisi biz Türk toplumu gerçekten de duvarlara binbir şey asmayı çok seviyoruz, duvarları da sadeleştirsek nasıl olur? Duvarda yalnızca en sevdiğiniz şeyleri bırakabilirsiniz ve bu evinizi daha düzenli gösterir.
  • Günlük hayatta minimalist olmak için plan tutmayı deneyebilir, satın aldıklarınızı gözden geçirebilirsiniz. Evet plan tutarak zaman tasarufu sağlamak mümkün.
  • Ve evet bu süreç içerisinde sizleri tüketime zorlayacak her türlü mekandan, reklamdan ve diğer şeylerden kaçının. Maillere gelen o bültenler, gerçekten de büyük tuzak. Tarayıcınız için reklam engelleyici kullanmak her ne kadar etik olmasa da üzgünüm reklamlar bazen tehlikeli olabiliyor.
  • Yaz dönemindeyiz, düğünler var malum. Her düğün için ayrı kıyafet ve ayakkabı alanlardan mısınız? Bence bir tekrar düşünün.

Bu ufak önerilerin birçoğunu daha sonraki yazılarımda daha detaylandıracağımdan emin olabilirsiniz. Daha önce yayınladığım yazıda Minimalizm Nedir ve Nasıl Minimalist Olunur? (Minimalist Yaşam Felsefesi) minimalizm hakkında daha detaylı ve farklı bilgilere ulaşabilir, 50/20/30 Bütçe Sistemi Nedir, Nasıl Uygulanır? yazımda ise bütçe sisteminizi minimalizm çerçevesinde düzenleyebilirsiniz. Minimalizm hakkında bir yapım önerisini isterseniz Minimalizm Belgeseli: Önemli Şeyler Üzerine başlıklı yazımdan yararlanabilirsiniz.

Minimalizm hakkında daha fazla bilgiye ve farklı insanlarla tartışabileceğiniz Reddit platformunu unutmayın! (İngilizce)

Hasan Hüseyin Lif

Hayatta birtakım amaçları, inançları olan ve hayatı sade yaşamaya çalışan "meraklı" bir insanım. Sosyoloji tezli yüksek lisansına devam ediyorum. Uzun yıllardır blog yazmanın yanı sıra 5 yılı aşkın süredir e-spor ve haber sektöründe aktif olarak yazarlık yapıyorum. Daha önce Jr. SEO Uzmanı ve Jr. Sosyal Medya Uzmanı gibi görevlerde de yer aldım. Geçmişte birçok web sitesi projesinde yer aldım. Şu an bionluk.com üzerinden ve farklı forumlar üzerinden freelancer olarak içerik üreticiliği yapıyorum.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

50/20/30 Bütçe Sistemi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir