minimalizm belgeseli

Minimalizm Belgeseli: Önemli Şeyler Üzerine.

07 Eylül 2017

Öyle bir an gelir ki hayatınızda önemli birtakım değişiklikler yapma gereği duyarsınız. 2009 yılında Joshua Fields Millburn, tam da böyle bir ana şahitlik eder ve kendine bir soru sorar, “Hayatım daha az ile nasıl daha iyi olabilir?”. Minimalizm Belgeseli‘nde bunu net olarak açıklıyor. Aslında Joshua bu sorudan önce 10 aylık bir gezi planı yapar ama bu geziyi az sayıda kıyafet ile gerçekleştirir. Bu geziyle birlikte artık minimalizme doğru bir adım atmıştır. Aldığı birkaç gömlek, tişört ve bolca iç çamaşırının yanında kurutma makinesi kendisine yetmiştir.

2010 yılında ise arkadaşı Ryan Nicodemus‘la birlikte The Minimalist isimli bir web sitesi kurdu. Amaçları bu yaşam felsefesini daha geniş kitlelere tanıtmak. Projeleri kısa sürede geniş kitlelere yayılınca içeriklerini sıklıkla arttırarak devam etmişler. Sürekli olarak yazılar yayınlayıp podcast’ler sunmaya başlamışlar. Ardından bahsi geçen belgeseli çekmeye karar vermişler. Belgesel ikilinin 2016 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yaptıkları geziden notları ve çeşitli röportajları aktarıyor. İkili ilk başta istedikleri sonuçları elde edemese de günün sonunda başarıyı yakalıyor ve 2016 yılının en iyi bağımsız belgesel filmi olarak kayıtlara geçiyor. Minimalism – A Documentary About the Important Things (Minimalizm: Önemli Şeyler Hakkında Belgesel) isimli bu belgesel birçok eksiğe rağmen insanın hayatını etkileyen güzel bir yapım. 

minimalizm belgeseli
Source: https://minimalismfilm.com/

Minimalizm Belgeseli, Minimalizm’i tanımak için güzel bir araç.

Daha önce “Minimalizm Nedir ve Nasıl Minimalist Olunur? (Minimalist Yaşam Felsefesi)” başlıklı yazımdan sonra bu belgeseli izlemenizi tavsiye ediyorum. Belgeseli izlerken sıkılmayacağınızı düşünüyorum. Çünkü belgesel sıkıcı bir şekilde tek taraflı bakış açısından işlenmek yerine birbirinden farklı alanda uzmanlaşmış insanların ya da normal bireylerin röportajlarını içeriyor. Minimalizmin hayatlarını ne yönde etkilediğini anlatan bu belgesel oldukça akıcı bir anlatıma sahip. Belgesel süre konusunda ideal, 1 saat 19 dakikalık bir süre gerekiyor izlemek için. Merak edenler için belgesel IMDB‘de 10 üzerinden 6.7 gibi bir puan almış. Belgesel bazı kesimlerce eleştirilse de fikrimce herkesin izlemesi gerektiği yapımlardan birisi.

Belgeseli Netflix üzerinden Türkçe altyazı seçeneğiyle izleyebilirsiniz. Benim gibi Netflix üyeliğiniz yoksa ve belgeseli izlemek istiyorsanız, üye olabilir ve 1 ay boyunca ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

Minimalizm Belgeseli: Önemli Şeyler Üzerine.” hakkındaki görüş.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.