android mi ios mi?

Hangisini Tercih Etmelisiniz? Android mi iOS mi?

31 Ağustos 2017

Farkındayım bu konu defalarca farklı kişilerce farklı açılardan incelendi. Bende kendimce bir karşılaştırma yapmak istedim. “Android mi iOS mi?” karşılaştırması genelde sıkıcı bir şekilde inceleniyor, bu yazımda hangi işletim sistemi kime hitap ediyor biraz onun üzerinde durmak istedim. Her iki işletim sistemi de oldukça güçlü taraflara sahip ve kullanıcılarını memnun edecek kapasitede.

Aralarında bulunan ufak farkla hali hazırda bilinen farklar, kullanıcılara aslında bir sürpriz yapmamakta. Önemli olan satın almadan önce her iki işletim sistemini de doğru araştırmak.

Android mi iOS mi? Hazırsanız başlayalım.

Samsung Galaxy S8 tanıtım görseli
Kaynak: samsung.com
Çeşitlilik

Evet aradaki en önemli fark tartışmasız model çeşitliliği. Android dünyası çok geniş marka, modellere sahipken iOS dünyası sadece Apple iPhone ile sınırlı. Bu ilk fark Android dünyasına artı olarak yansıyor. Çeşitliliğin fazla olması kullanıcının isteği doğrultusunda daha doğru seçim yapmasına olanak sağlıyor.

Kişiselleştirme Olanağı

Birçok kişi için bir önem teşkil etmeyen bir durum gibi görünse de oldukça önemli bir husus. iOS dünyasının henüz sahip olmadığı ana ekranlar Android dünyası için oldukça aktif şekilde kullanılabilir bir durumda. Ana ekrana eklenen “widget“lar oldukça zaman kazandırıyor. iPhone kullanıcıları ise sık sık oldukça sıkıcı olan bildirim panelini kullanmak zorunda kalıyor, gelen bildirimlerin de oldukça dağınık bir şekilde geldiğini hatırlatmama gerek yok.

Aynı zamanda telefonun sahip olduğu yazılım dizaynını beğenmediğiniz takdirde Android ile rahatça “launcher” değişimi yapabilirsiniz.

Çoklu Ekran Kullanımı

Aslında bu maddeyi eklemek istemedim fakat çoklu ekran özelliğinin günümüzde birçok insan tarafından kullanıldığını unutmamak gerekir. Ayrıca çoklu ekran bazen oldukça eğlenceli ve durum kurtarıcı olarak görev alıyor.

Multimedya Rahatlığı

Yadsınamaz bir gerçek, Android dünyası multimedya açısından iOS dünyasında daha rahat. Gerek akıllı telefonlar arası paylaşım gerek de bilgisayar üzerinden dosya aktarımı Android ile çok daha basit ve hızlı. Aynı zamanda Android telefonların çok büyük oranda bizlere SD kart desteği sunmakta, iPhone’lar ise bize kesinlikle böyle bir imkan vermiyor.

Farkındayım şimdiye kadar iOS’i ezmiş gibi bir izlenim bıraktım. Peki ya iOS hiç mi kullanılabilir değil? Tabi ki iOS dünyası da kendi içinde birçok önemli özelliklere sahip. Onlarıda kısaca ekleyeyim.

apple iphone ios işletim sistemi
Kaynak: http://bgr.com/2016/01/14/how-to-hide-iphone-apps-official/
Daha Doğru Yazılım

iOS aldığı güncellemeler ile birçok özellik ekliyor ve bu güncellemeler Android gibi bekleme derdi yok, bana gelecek mi gelmeyecek mi derdi yok. Planlanan güncellemeler genelde telefonu aldığınızda size gelip gelmeyeceği büyük oranda belli olur. Planlanan güncelleme tarihi geldiğinde ise herhangi bekleme ile karşılaşmazsınız, diğer telefon modelleri ile aynı anda güncellemeleri alırsınız. Android telefonlarda son dönemde çok ön planda olmasa da telefon ile gelen bazı uygulamalar hala silinemiyor ve bu uygulamaları silmek için “kökdizin yetkisi (root)” gerekiyor ama iPhone telefonlar çok büyük oranda uygulamalarının silinmesine izin veriyor.

Android dünyasını tehdit eden virüsler son dönemde azalmış gibi görünse de markette ne olduğu belirsiz uygulamalar bu tür virüslere veya açıklara sahip ve bu büyük bir risk. Özellikle sürekli Android güvenlik yaması yazılımı almayan bir telefonunuz varsa üzgünüm ama risktesiniz. Ek olarak 2017 yılının ilk çeyreğinde Android dünyası 3.5milyon virüs örneği taşıdı.

Yedekleme konusuna gelelim. Evet Google son dönemde bu konuya çok vakit ayırıyor özellikle fotoğrafları yedeklemek için çıkardığı uygulaması çok ama çok işlevsel hatta iPhone kullanıcıları tarafından da ciddi oranda kabul görmüş uygulama. Ama iPhone telefonu tamamen yedekleme konusunda ilerde idi. Artık eşit sayılırlar bu durumu ekleme olarak aşağıda belirttim.

Ekleme: Android son sürümleri ile bu konuyu çözmüş. Geçen gün format attıktan sonra ayarlarımın kaybolmaması ile fark ettim. Saf Android deneyimine yakın bir yazılım kullandığımı belirteyim (Oxygen OS).

Yazılımların da Android’e göre daha az özelleştirilebilmesi sizlere daha stabil bir yazılım olarak yansıyor. Uygulamaların sahip olduğu izinler Android için de düzenlenebilir olsa da iOS cihazlarda daha iyi durumda, özellikle de batarya tüketimi konusunda daha doğru ayarlamalar yapmamıza olanak sağlıyor.

Apple’ın uygulamalarının gelişmişliği. Evet yeni nesil bir iPhone aktif olarak kullanmadım ama iPad kullandım. İtiraf etmem gerekir ki Apple’ın geçmiş güncelleme ile ücretsiz yaptığı uygulamaları çok fazla gelişmiş kabul edilmese de oldukça işlevsel. Gerek “Pages”, gerek de “Garageband” oldukça eğlenceli bir yapıya sahip ve Google’ın sahip olduğu uygulamaların çok önünde.

Kamera Performansı

Bu konuyu donanımsal olarak düşünmeyin. Android dünyası son dönemde kamera konusunda ciddi bir aşama kaydetti gerek donanımsal gerek de yazılımsal olarak. iPhone’lar ise donanımsal olarak birçok Android amiral gemisinden geride kaldığında da hemfikiriz fakat sahip olduğu kamera yazılımı doğru bir fotoğraf işlemesi yaparak göze hoş görünen fotoğraflar çekiyor. Aslında bu madde iOS için bir artı olarak haneye yazılacak bir farka sahip değil hatta Samsung, HTC, Sony gibi markalar son dönemde geliştirdikleri kamera teknolojileri ile zaten iPhone’ların çok ama çok önünde. Bu maddeyi iOS tarafına yazmadım aslında bu madde nötr olarak karşımıza çıkıyor, iPhone çektiği fotoğraflar ile sosyal medyada ilgi çekici olabilir hatta iPhone 7 ile çok güzel fotoğraflar da çekebilirsiniz. Ama asla şunu unutmayın, kaliteli fotoğrafta makine değil fotoğraçının mahareti önemli.

Tek Elle Kullanım Rahatlığı

Sanırım bu madde artık birçok kişi için pek bir önem teşkil etmiyor ama Steve Jobs‘ın küçük ekranlı iPhone takıntısı aslında bazı kullanıcılar için hala devam ediyor. Büyük ekranlı iPhone’lar için hayır demeyen kullanıcılara Apple aynı şekilde ayak uyduramıyor bu net bir şekilde yazılımda görünüyor. Alttan açılan kontrol paneli iOS 11 ile daha materyal bir tasarıma kavuşsa da “geleneksel” yapısından vazgeçmiyor. iPhone kontrol paneli yapısı Android telefonlardan daha rahat bir kullanım sunuyor. Bu rahatlığı gerek özelleştirmelerle gerek özellikle “plus” damgası taşımayan modellerde boyut açısından rahatça görebiliyoruz.

Yeri gelmişken hemen ekleyeyim. iPhone telefonlarda yer alan “3D dokunma teknolojisi” birçok kişi tarafından tercih edilmese de kolaylık sağlayacak şekilde yapılmış, Android 7.x ile gelen yazılımsal “3d dokunma teknolojisi”ne oranla iPhone bu konuda çok daha iddialı.

Sonuç Olarak

Yazıyı daha fazla uzatmanın bir anlamı yok. Android dünyası daha özgür ve kişiselleştirmeye sahip. Model çeşitliliği olması da kullanıcıya hitap eden doğru modeli bulmasına yardımcı oluyor. iOS sahip olduğu Apple Store ile birçok güzel uygulamayı bizlere stabil olarak sunuyor bu uygulamaların bazıları Play Store‘da doğrudan bulunmuyor fakat genel olarak Play Store daha geniş uygulama deposuna sahip ve ücret açısından da daha uygun durumda.

iOS dünyası ise daha stabil yapıda ama aynı zamanda daha geleneksel bir yapıya sahip. Yazılım hala çok fazla eksiğe sahip, gelecek olan yeni güncelleme ile birçok eksik kapatılacak olsa da Android’te yer aldığı gibi işlevsel olmayacağından birçok kullanıcı emin. iOS tercih eden kullanıcılar aslında Android’in geçmişte yaşattığı problemlerden hala korkuyor ve bu yüzden verdiği parayı daha iyi karşılayacağını düşündüğü iPhone’ları tercih ediyor, tercih edenlerin büyük kısmı da zaten iPhone dünyasına sadık insanlar.

Yazıda değinmediğim birçok konu daha var. iPhone telefonların batarya performansının ne durumda olduğunu biliyorsunuzdur, sürekli bir şarj aleti gerekli ayrıca yeni nesillerde kulaklık için jack çıkışı dahi yok ki ondan daha iyi tasarımsal özelliklere sahip Android telefonlarda dahi kulaklık çıkışı varken. Özellikle Çin menşeili firmalar son dönemde inanılmaz batarya performansı gösteren telefonlar yapıyorlar. Aynı zamanda özellikle Samsung telefonlarında kullandığı ekran paneli ile ve son dönemde yükseliş gösteren çerçevesiz ekran tasarımıyla iPhone’ların kat be kat üzerinde ekran kalitesi sergiliyorlar. Tasarımsal olarak birçok Android telefon hali hazırda iPhone’ların çok önünde. iPhone telefonların dayanıklılığa sürekli olarak laf atma telaşı da var aslında son dönemde, iPhone telefonlar her ne kadar sürekli benzer tasarım hattını izlese de oldukça “premium” olarak üretiliyor ve dayanıklılık açısından oldukça iyi durumda.

Benim Android ile devam etme sebebim başlıca bunlardı tabi bu durumların içine maddi koşulları ve diğer donanımsal özellikleri kattığımda da Android dünyası bana çok daha cazip geldi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.