50/20/30 Bütçe Sistemi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Hayatın her alanında “sadeleşme” motivasyonuyla çıktığımız bu yolda sıradaki durağımız cebimizdeki para. Minimalizm felsefesini benimseyenler arasında son günlerde popülerleşen 50/20/30 bütçe sistemi ile temel hedefimiz harcamalarımızı üç temel kategoriye ayırmak ve bütçemizin kontrolünü kolaylaştırmak. 50/20/30 bütçe sistemi nedir ve 50/20/30 bütçe sistemi nasıl uygulanır diyorsanız, yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

50/20/30 Bütçesi Nedir?

50/20/30 bütçesi ile harcamalarımızı; “zorunlu harcamalar”, “birikimler”, “kişisel harcamalar” olmak üzere üç ana kategoriye bölüştürüyoruz. Bu sistemin amacı, harcamaları olabildiğince kontrol altında tutarken, kafa karışıklığını önlemek için kategori sayısını az tutmak. Belirlenen üç temel kategori ile tüm harcamalarımızı kontrol altına alabilmenin yanı sıra birikim yapma fırsatı elde edebiliriz.

50 | Zorunlu Harcamalar

Bütçemizin büyük kısmının zorunlu ayırmak zorunda kaldığımız bir gerçek. Bu sisteminde en çok pay ayırdığı kısım “zorunlu harcamalar”. Bütçenizi ayırırken bu kategoriye elinize geçen toplam paranın %50’sini ayırabilirsiniz. Unutmadan bu kategoriye giren ödemeleri de belirletelim: konaklama, kamu hizmetlerine giden ödemeler, gıda, ulaşım, sigorta, elektrik faturaları, su, internet ve iletişim harcamaları…

Tabi ki belirttiğimiz bu harcamalarda da dikkatli olmak önemli. Örneğin konut seçimi yaparken ihtiyacınız olmayacak kadar büyük evlere gereksiz yere fazla para vermek, bütçemiz için çok iyi olmayacaktır. Aynı zamanda elektrik ve su israfı yapmanız hem cebinize hem de doğamıza zarar verecektir. İnternet, ulaşım ve iletişim harcamalarını da düşürmek yine sizin elinizde. Ek olarak aylık olarak ödeme yaptığınız müzik, film, dizi ve oyun ödemeleri ile düzenli olarak kendi eğlenceniz için yaptığınız ödemeler bu kategoriye dahil değil! Bütçenizin yarısını zorunlu ödemelerin oluşturduğunu unutmayın, bu nedenle gereksiz harcamalardan kaçınarak kendinize bütçe fazlası yaratabilir ve bu bütçe fazlasını farklı kategorilere dağıtabilirsiniz.

20 | Birikimler

Kabul ediyorum ülkemizde para biriktirmek oldukça zor. Maaşın, pazara oranla yetersiz kalması, öğrencilerin ellerine geçen harçlıkların düşüklüğü büyük bir kesimin sorunu. Ama yine de elimize geçen paranın %20’sini kişisel hedeflerimiz için veya acil durumlar için biriktirmek nasıl bir fikir? Bunu yapmanın zor olduğunu biliyorum ve bizzat deneyimledim. Eğer bütçeniz gerçekten zorunlu harcamalar için daha önemli ise ve kısabilecek durumunuz yoksa birikimler için bütçenizi düşürebilirsiniz, ama unutmayın birikiminizin olması her zaman avantajdır.

30 | Kişisel Harcamalar

Son kuralımız ise “kişisel harcamalar”. Bu kategoride zorunlu ihtiyacımız dışında kalan tüm her şeyi gerçekleştirebiliriz. Hobiler, tatil, giyim alışverişi, ev dekorasyonu, spor salonu üyeliği, müzik üyelikleri, film üyelikleri, oyun harcamaları, eğlence harcamaları… Aklınıza gelebilecek diğer tüm her şey bu kategori içine girecek, unutmayın bütçenizin %30’u gerçekten ciddi bir oran ve bu oranı dikkatli kullanmak yine sizin elinizde.

Hepsi bu kadar!

Üç kategorimizi de tanımladığımıza göre artık bütçe planı yapmanın zamanı geldi. Bütçenizi kontrol ederken akıllı telefonlarımızdan yardım alabiliriz. Bunun en basit ve eğlenceli yolu uygulama mağazalarında yer alan bütçe takibi programlarını kullanmak olacaktır. Uygulamalar üzerinden tüm paramızı görebileceğimiz gibi harcamalarımızın hangi kategoride yoğunlaştığını da kontrol edebiliriz.

Bol şanslar…

Bu yazı daha önce Medium.com profilimde yayınlanmıştır. Yazının Medium.com kopyasını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Hasan Hüseyin Lif

Hayatta birtakım amaçları, inançları olan ve hayatı sade yaşamaya çalışan "meraklı" bir insanım. Sosyoloji tezli yüksek lisansına devam ediyorum. Uzun yıllardır blog yazmanın yanı sıra 5 yılı aşkın süredir e-spor ve haber sektöründe aktif olarak yazarlık yapıyorum. Daha önce Jr. SEO Uzmanı ve Jr. Sosyal Medya Uzmanı gibi görevlerde de yer aldım. Geçmişte birçok web sitesi projesinde yer aldım. Şu an bionluk.com üzerinden ve farklı forumlar üzerinden freelancer olarak içerik üreticiliği yapıyorum.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Minimalizm: Nereden ve Nasıl Başlanmalı?

1 thought on “50/20/30 Bütçe Sistemi Nedir, Nasıl Uygulanır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir