2020’ye Veda Ederken, 2020’ye Damgasını Vuran Fotoğraflar!

2020… Aradan ne kadar zaman geçerse geçsin, insanlık tarihinin unutmayacağı ve asla da unutmaması gerektiği bir yıl. 2019’un kasvetli havasının kırılmasını dileyerek başladığımız ama son yüzyılın en büyük salgınlarından birisinin yaşandığı, COVID-19’un yılı 2020.

Cover photo by Tai’s Captures[1]Photo by Tai’s Captures on Unsplash.
Copyrights for all photos which used in this page please check end of the page[2]All photos storaged on their original websites also all photos has references to the photographer and original web site if you have any trouble with that please contact with me.

Aslında her şey 2019’un sonlarında başlamıştı, Çin’in Vuhan kentinde tanımlanmayan bir virüs nedeniyle bir hastalık yayıldığı haberlerini duymaya başlamıştık. Kısa bir süre sonra bu virüsün, korona virüslerden olduğunu öğrenmiştik. Yeni virüs artık bizim için yalnızca COVID-19’du…

Elbette her yıl, farklı gazeteler, dergiler, internet siteleri, yazarlar, okurlar yılın fotoğraflarını incelerler ve en çok da onların hayatlarına dokunan fotoğraflardan bir seçki hazırlarlar. 2020 yılının kaotik dünyasında çekilen farklı kareleri ben de bir süredir inceliyordum ve bunlardan bazılarını da blog sayfam üzerinden paylaşmak istedim. İşte 2020’ye damgasını vuran kareler…

1. Toplu mezarlar… COVID-19’un en ağır sonuçlarından birisi şüphesiz ölüm. İranlı bir mezar çalışanın toplu mezar inşaatında çalışırken çekilmiş bir fotoğrafı.

AP Photo/Ebrahim Noroozi

2. Amerika Birleşik Devletleri, uzun süren ırkçılık karşıtı eylemlere sahne oldu. Binlerce insanın yaralandığı ve tutuklandığı protestolar bir süre sonra polis tarafından kontrol altına alındı. Bu fotoğraf ise 1 Haziran 2020 tarihinde St. John’s Kilisesi’nde çekildi. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald J. Trump, eylemlerin kontrol altına alınmasının ardından kilisede İncil tutarken görülüyor.

AP Photo/Patrick Semansky

3. 2020 yılı bazı ülkeler için yalnızca pandemi demek de değildi. Bu fotoğraf Kenya’nın Kitui şehrinde 24 Ocak 2020 tarihinde çekildi. yüz milyonlarca haşere Kenya, Somali ve Etiyopya’daki tarım alanlarına zarar vermişti. Yoksulluk, pandemi ve kıtlık…

AP Photo/Ben Curtis

4. Elveda Black Mamba. 26 Ocak 2020 tarihinde her şey henüz bu kadar kötüye gitmemişken, basketbolun efsanevi ismi Kobe Bryant geçirdiği helikopter kazasının ardından kızı Gianna Maria Onore ve diğer yedi insan ile birlikte kazada hayatını kaybetti.

AP Photo/Damian Dovarganes

5. George Floyd’un Minneapolis’te bir polis tarafından insanlık dışı şekilde öldürülmesinin ardından başlayan #BlackLivesMatter sloganlı protestolar esnasında elinde Amerika Birleşik Devletleri bayrağıyla bir protestocu görünüyor. Fotoğraf 28 Mayıs 2020 tarihinde Minneapolis’te çekildi.

AP Photo/Julio Cortez

6. Bu fotoğrafta ise 52 günlük COVID-19 tedavisinden sonra dışarıdaki manzarayı izlemesine izin verilen Francisco Espana’yı görüyoruz. Fotoğraf 4 Eylül 2020 tarihinde İspanya’nın Barselona şehrinde çekildi.

AP Photo/Emilio Morenatti

7. Michigan Valiliği etrafında düzenlenen protesto eylemleri esnasında çekilen bu fotoğrafta ise aşırı sağ protesto karşıtı insanları görüyoruz. Fotoğrafta ön planda olan kişiler ise elbette valilik önünde elinde silah taşıyan siviller.

AP Photo/Paul Sancya

8. 2020 yılı şüphesiz sağlık çalışanlarının yılıydı. Bu fotoğraf ise 27 Nisan 2020 tarihinde Hindistan, Yeni Delhi’de çekildi. COVID-19 test merkezinde çalışan bir sağlık çalışanını yorgunluktan bayılmış halde görüyoruz.

AP Photo/Manish Swarup

9. 4 Mayıs 2020 tarihinde Lima, Peru’da çekilen bu fotoğraf ise COVID-19’un yarattığı solunum yetmezliğine bağlı olarak yalnız ölen Ricardo Noriega (77) bedenini görüyoruz.

AP Photo/Rodrigo Abd

10. Irkçılık karşıtı eylemlerden bir kare de New York’tan. 2 Haziran 2020 tarihinde çekilen bu fotoğrafta bir protestocu, bir polisin elini sıkarken görülüyor.

AP Photo/Wong Maye-E

11. Spor müsabakaları da COVID-19’dan ağır bir şekilde etkilendi. Uzun süre bir boyunca yapılamayan müsabakalar, alınan tedbirlerin ardından “seyircisiz” bir şekilde oynanmaya başladı. Bu fotoğraf ise 5 Temmuz 2020 tarihinde San Manes Stadyum’unda çekildi. Athletic Bilbao Club ve Real Madrid arasında oynanan maçta tribünler neredeyse tamamen boş.

AP Photo/Alvaro Barrientos

12. COVID-19 çok hızlı bulaştığı için tedaviye alınan hastaların aileleri ve sevdikleri ile bir araya gelmelerine izin verilmedi, hayatlarının son anlarında dahi… Bu fotoğrafta ise COVID-19 tedavi ünitesine girebilen Romelia Navarro’nun (64) eşinin hayata veda etmeden son anlarında yanına girebildiğini ve baş ucunda ağladığını görüyoruz. Fotoğraf 31 Temmuz 2020 tarihinde St. Jude Sağlık Merkezi’nde çekildi.

AP Photo/Jae C. Hong

13. Bu fotoğrafta ise 84 yaşında COVID-19’u yenen Blanca Ortiz’in sevincine şahitlik ediyoruz. Eurnekian Ezeiza Hastanesi’nde gördüğü uzun tedavinin ardından 84 yaşındaki kadın COVID-19’u yenmeyi başarmış. Fotoğraf 13 Ağustos 2020 tarihinde Buenos Aires, Arjantin’de çekilmiş.

AP Photo/Natacha Pisarenko

14. 2020 yılı dünyada artan felaketlerin de yılıydı. Bu fotoğraf 20 Ağustos 2020 tarihinde Kaliforniya’da çekildi. Büyük çevreye yayılan yangınlar çok büyük bir hasara neden olmuştu.

AP Photo/Noah Berger

15. COVID-19 nedeniyle tüm dünyada eğitim olumsuz bir şekilde etkilendi, bu olumsuzluğu kırmak amacıyla eğitim dünyanın büyük bir bölümde çevrimiçi olarak devam etti. Bu fotoğraf ise 24 Ağustos 2020 tarihinde, Mexico City’de çekildi. Fotoğrafta uzaktan eğitim aracılığıyla derse katılan bir çocuğu görüyoruz.

AP Photo/Marco Ugarte

16. Belarus’un tartışmalı Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, yapılan seçimlerin ardından seçimleri kaybetmesine karşın koltuğunu bırakmayarak uluslararası kamuoyunun tepkisini çekmişti. Bu fotoğraf ise 30 Ağustos 2020 tarihinde Minsk, Belarus’ta çekildi.

AP Photo/Nadia Buzhan

17. Beyrut, Lübnan’da gerçekleşen büyük patlamanın ardından büyük çaplı hasar oluşmuş ve 204 insan hayatını kaybederken binlerce insan yaralanmıştı. Patlamanın ardından çekilen bu fotoğrafta Beyrut’un üstünü kaplayan kara dumanları görüyoruz. Fotoğraf 10 Eylül 2020 tarihinde çekildi.

AP Photo/Hussein Malla

18. Pandemi, protestolar, yangınlar etrafında birçok olumsuzluk yaşayan Amerika Birleşik Devletleri, Kasım ayında sandığa gitmeye hazırlanıyordu. Bu fotoğraf ise 21 Ekim 2020 tarihinde Citizens Bank Philadelphia’da çekildi. Fotoğrafta ise Amerika Birleşik Devletleri eski Başkanı Barack Obama’nın Demokrat Parti adayı Joe Biden’ı destekleyen konuşmasında görüyoruz.

AP Photo/ Matt Slocum

19. Amerika Birleşik Devletleri’nde seçimi kaybeden Cumhuriyetçi Donald J. Trump’ın avukatının açıklama yaparken çekilen fotoğrafında saçlarından akan boya gündem olmuştu. Seçim mağlubiyetini kabullenmeyen Trump ve ekibi, uzun bir çaba göstererek seçimlere itiraz etmişti. Fotoğraf 19 Kasım 2020 tarihinde Washington’da çekildi.

AP Photo/Jacquelyn Martin

20. 2020 yılı ülkemiz için yalnızca pandemi nedeniyle de üzücü geçmedi, İzmir’de gerçekleşen büyük depremin ardından bir yandan vatandaşlarımızı kaybetmenin üzüntüsünü yaşarken bir yandan da enkaz altında kalan ve sağ olarak çıkarılan vatandaşlarımızın sevdiklerinin sevinçlerine ortak olmaya çalışıyorduk. Bu fotoğraf ise 2 Kasım 2020 tarihinde çekildi. İki vatandaşımızın enkaz altından sağ olarak çıkarılamasının ardından bu kare kadraja yansıdı.

AP Photo/Emrah Gürel

21. Dünya bir yandan pandemiyle boğuşurken bir yandan da birçok insan için pandemiden de tehlikeli sorunlar uzun süredir devam ediyordu. Yemen’de yaşanan insanlık dramı ve kıtlık, tüm dünyanın gözü önünde yaşanmaya devam ediyor. Üstelik bu drama sebep olanlara hala destekler sunuluyor. Bu fotoğraf 3 Kasım 2020 tarihinde Sanaa, Yemen’de çekildi. Uluslarası birçok örgüte göre Yemen’de en az 28 milyon insan aç ve 1,5 milyon aile verilen yemek yardımları ile hayatta kalabiliyor.

AP Photo/Hani Mohammed

22. Basketbolun efsane ismi Kobe Bryant’a veda ederek başladığımız 2020 yılı, futbol dünyasının belki de en iyi ismi olarak kabul edilen Diego Maradona’nın aramızdan ayrılmasıyla tamamlanmak üzere. Bu fotoğraf 3 Kaısm 2020 tarihinde çekildi. Maradona ameliyat olmak üzere hastanede beklerken, Maradona hayranları ona destek olmak için hastane önünde beklemekteydi. Efsane isim Maradona 25 Kasım 2020 tarihinde aramızdan ayrıldı.

AP Photo/Natacha Pisarenko

23. Amerika Başkanlık Seçimlerini kazanan Joe Biden ise 7 Kasım 2020 tarihinde önünde yer alan koruyucu camın arkasında onu selamlayan kalabalığa sesleniyor.

AP Photo/Carolyn Kaster

24. Uzun süren çalışmalar sonrasında ilk denemeleri yapılan ve bu günlerde insanlara da uygulanan COVID-19 aşısı uygulamalarından bir kare. Fotoğraf 15 Aralık 2020 tarihinde Amerika’da çekildi. Görüntülerde yer alan aşı ise Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısı.

AP Photo/David Goldman

25. Pandeminin etkisi Formula 1 dünyasını da etkiledi. Birçok yarışın takvimden çıkartılması sonrası Intercity İstanbul Park kendine geçici de olsa 2020 takviminde yer bulmuştu. Yarışın galibi iyi bir taktik izleyen Lewis Hamilton olurken, ezeli rakibi Sebastian Vettel ise sürpriz bir şekilde podyuma çıktı. Hamilton, İstanbul zaferiyle birlikte Schumacher’in şampiyonluk serisini egale etti.

AA / Salih Zeki Fazlıoğlu

26. Wildlife tarafından yılın Gazeteci Hikayesi Ödülü’nü alan bu fotoğrafta ise kafes içinde tutsak edilen Makak Maymunları görülüyor.

Paul Hilton / Wildlife Photo Journalist Story Award

27. Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan Karabağ gerilimi nihayet sonuca vardı. Ermenistan tarafından işgal edilen Karabağ, yıllar sonra yeniden Azerbaycan topraklarına döndü.

AA / ???

28. İzmir depreminin ardından birçok insana umut veren haberler geldi. Bunlardan bir tanesi de Ayda bebeğe aitti.

Mehmet Emin Mengüarslan / AA

29. Bu fotoğraf ise Van’daki çığ felaketi esnasında çekilmiş. Karların altında kalan bir arkadaşının ceketini elinde tutan asker fotoğraf karesine yansımış durumda. Van’da yaşanan iki çığ felaketinde toplamda 42 vatandaşımız hayatını kaybetti.

Özkan Bilgin / AA

30. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ile Hafter milislerinin arasındaki çatışma esnasında kaydedilen bir fotoğraf, her şeye rağmen devam eden savaşların, çatışmaların bir tablosunu bize gösterircesine karelere yansımış.

Amru Salahuddien / AA

Referanslar

1Photo by Tai’s Captures on Unsplash
2All photos storaged on their original websites also all photos has references to the photographer and original web site if you have any trouble with that please contact with me.

Hasan Hüseyin Lif

Hayatta birtakım amaçları, inançları olan ve hayatı sade yaşamaya çalışan "meraklı" bir insanım. Sosyoloji tezli yüksek lisansına devam ediyorum. Uzun yıllardır blog yazmanın yanı sıra 5 yılı aşkın süredir e-spor ve haber sektöründe aktif olarak yazarlık yapıyorum. Daha önce Jr. SEO Uzmanı ve Jr. Sosyal Medya Uzmanı gibi görevlerde de yer aldım. Geçmişte birçok web sitesi projesinde yer aldım. Şu an bionluk.com üzerinden ve farklı forumlar üzerinden freelancer olarak içerik üreticiliği yapıyorum.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yiğit, Muhtaç Olmuş “Kuru Soğana!”

“Belki Alman Vatandaşı Oluruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir