2020 ABD Başkanlık Seçimlerinde Muhtemel Adaylar Kimler?

Amerika Birleşik Devletleri'nde 2020 Başkanlık seçimleri yaklaşıyor. Günümüzde çokça tartışılan Donald Trump'ın kaderi ne olacak? ABD'nin muhtemel adayları kimler olacak? Dünya ve Avrupa basınında yer alan söylenlentileri yazıda derledim.

Amerika Birleşik Devletlerinin 58. Başkanlık seçimleri 8 Kasım 2016 tarihinde yapılmıştı. Bu seçimler şüphesiz dünyanın odaklandığı önemli bir seçimdi. Yeni seçilecek başkan aynı zamanda dünyanın da politikasını etkileyecekti. Demokrat Partili Barack Hussein Obama üst üste iki dönemde de görev aldığından dolayı yeni seçimlerde aday olarak gösterilemeyecekti. Eyaletlerde yapılan ön seçimler sonucunda partiler yeni dönem seçimlerindeki adaylarını belirlemişlerdir. Demokrat Parti, Amerika’nın siyasette bilinen yüzü olan ve Dışişleri eski Bakanı olan Hilary Clinton‘ı aday olarak göstermişti. Cumhuriyetçi Parti ise aday olarak 2000’li yılların başında Reform Partisi ile başkan adayı olan ve adaylıktan kısa süre sonra istifa eden iş insanı Donald Trump seçilmişti. Libeteryen Parti ise Cumhuriyetçi Parti’de bir zamanlar görev almış ve New Mexico valiliği görevini de üstlenmiş Gary Jonhson‘ı aday göstermişti. Seçimlerdeki son aday ise Yeşil Parti’nin adayı Jill Stein‘dı.

2016 seçimleri dünyanın dört bir yanında sıkça konuşuldu. Başa baş giden seçim sürecinde yaşanan söylem krizleri birçok kesimce eleştirilmişti. Özellikle de şu an başkanlık koltuğunda bulunan Donald Trump’ın İslam karşıtı sözleri özellikle İslam dinine inanan insan sayısının çoğunlukta olduğu yerlerde sıkça eleştirilmişti. Elbette olaylar bunlarla sınırlı kalmadı. Günümüzde hala seçimlerde hile yapıldı mı sorusu sorulmaya devam ediyor hatta Donald Trump’ın da yanında yer alan birçok kişinin yargılaması devam ediyor. Htta ve hatta FBI tarafından açılan gizli soruşturmalarda Trump’ın Rusya ile bir ilişkisinin olup olmadığı ve ülke için bir tehdit olup olmadığı araştırılmıştı. Trump’ın başkanlık döneminin ardından 3 yıl geçmek üzere peki ya yeni seçimlere hazırlanan Birleşik Devletler’de son durum ne? Yeni dönem için başkan adayları artık Amerika ve Avrupa gündeminde sıkça konuşulmaya başlandı çünkü Amerikalı politikacılar yeni dönem adayları için birtakım açıklamalarda bulunmaya başladılar bile. Basında okuduğum ve dikkatimi çeken başlıkları bu yazımda kaynaklarıyla birlikte derlemeye çalışacağım.

Sayfalar arasında hızlıca gezinmek için aşağıdaki kılavuzu kullanabilirsiniz!


Cumhuriyetçi Parti

Cumhuriyetçi Parti’de 2020 seçimlerde sıkça konuşulan “gölge kampanya” haberleri bakalım gerçekte ne tür sonuçlar doğuracak. Partide yükselen Trump karşıtı gruplar henüz tek bir aday üzerinde fikir birliği sağlayabilmiş değil.

Cumhuriyetçi Parti: Donald Trump

Kaynak: https://eu.usatoday.com/story/news/politics/2019/03/04/president-donald-trumps-approval-numbers-continue-climb/3053565002/

Evet, Donald Trump 2020 seçimlerinde bir kez daha karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Amerikan kaynaklı birçok basın sitesinde yer alan haberlere göre Trump yeni dönem çalışmalarına başkan seçildikten sonra hiç zaman kaybetmeden başlamış. Trump’ın adaylığı su götürmez bir gerçek olarak kabul edilse de basında ve politikacılar da hala soru işareti olmadığını söylemek yanlış olur. Amerika Birleşik Devletleri geçmişinde tek dönemli başkanlık olayına rastlamak elbetteki mümkün. Ama bu başkanların tek dönem görevde kalmasının nedenlerinin genelde zorla görevden alınmaları olduğunu da eklemek gerekiyor. Elbette görevini kendi gönüllüğü ile bırakan başkanlarda vardı peki ya Trump onlardan birisi olabilir mi? Neden olmasın? Sonuçta Trump hayatının büyük kısmını politika sahnesinde sürdürmedi, yaşanan bu olaylar onu farklı şekilde etkilemiş olabilir.


Cumhuriyetçi Parti: John Kasich

Kaynak: http://time.com/4720116/john-kasich-ohio-opioid-crisis-marijuana/

Cumhuriyetçi Parti’nin olası adaylarından bir diğeri olan John Kasich yine bu adaylık için yabancı bir isim değil. Kasich, 2016 yılında Cumhuriyetçi Parti’den başkanlık aday adayı olmuştu. 10 Ocak 2011 ve 14 Ocak 2019 tarihleri arasında da Ohio Valiliği görevini üstlenmişti. John Kasichîn tekrardan aday olmasını beklemek aslında pek sürpriz olmayacaktır çünkü kendisi de diğer birçok başkan adayı gibi seçimlerden önce bir kitap yazdı. Her ne kadar House of Cards senaryosu gibi görünse de bu durum ABD’de de sıkça karşılaşılan bir durum. Kimlerin başkanlık seçimleri öncesinde kitap yazdığıyla ilgili bir içerik arıyorsanız İngilizce bir kaynak için buraya tıklayabilirsiniz. Elbette 2018 yılında yapılan vali seçimlerinde kendisine şans tanınmaması da farklı bir güçlendirici faktör.

John Kasich’in olası adaylığı Donald Trump için de zorlu olacak gibi görünüyor. Kasich’in seçim çalışmalarını yürüten ekibini hala koruduğunu ve hatta parti içinde de Trump karşıtı bir grup bile oluşturduğu söyleniyor.


Cumhuriyetçi Parti: Mike Pence

Kaynak: https://businessinsider.com.pl/international/a-new-pence-fundraising-arm-raised-eyebrows-but-republicans-insist-its-not-a-sign-of/2k5sjn3

Evet, Mike Pence’ten Trump’ın seçim yoldaşı olan Pence’ten bahsediyorum. Mike Pence şu anda Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcılığı görevini üstleniyor. Kendisinin aday olması halinde çok şaşırtıcı olduğunu söylemek mümkün olmayacak. Her ne kadar olaylar gerçeklikten çok bir House of Cards senaryosuna dönüşmüş olsa da tüm ihtimalleri değerlendirmek en doğrusu. Basında konuşulan bilgilere göre Mike Pence, Trump ile birlikte yarışa girmeyeceğini açıklamaya hazırlanıyor. Ayrıca parti içinde de bağış yapabilecek kişilerle de sıkça iletişim kurduğu ve onlarında desteğini toplamaya çalıştığı söyleniyor.


Cumhuriyetçi Parti: Tom Cotton

Kaynak: https://www.vox.com/2014/11/5/7154855/tom-cotton-rand-paul

Birleşik Devletler, Arkansas senatörü olarak görevde bulunan Tom Cotton’da söylentiler arasında. Cotton için bu söylentilerin yayılmasının en büyük sebebi ise 2017 yılında Iowa’da 100’ü aşkın bağışçıyla yaptığı görüşmede “yeni bir başlangıç için hazırım” sözünü kullanmasaydı. Cotton, Amerika basında söylentileri inkar etmiş ve yalnızca o dönem ki senatör seçimlerini beklediğini de eklemişti.


Cumhuriyetçi Parti: Ben Sasse

Kaynak: https://www.youtube.com/channel/UCYaNGwcM2Dl5yDcDqS6xV2g

Ben Sasse ise Nebraska eyaletinin senatörü. Kendisini ön plana çıkartan şey ise sıkı bir Donald Trump karşıtı olması. Söylentileri hiçbir zaman tam olarak reddetmeyen Sasse ise yine seçimler öncesi kitap yayınlayan politikacılardan birisi.


Demokrat Parti

Demokrat Parti’de işler daha farklı işliyor. Cumhuriyetçiler’de oluşan gölge kampanyaları Demokratik Parti’de çokça görememekteyiz çünkü parti içinden birçok isim çoktan aday olacağını açıkladı bile. Hilary Clinton’ın kaybettiği seçimin ardından partide iç hesaplaşmaların yaşandığı çok açık.

Demokrat Parti: Bernie Sanders

Kaynak: https://theanatoliapost.com/2018/11/01/demokrat-senator-bernie-sanders-trumpi-hedef-aldi/

Barnie Sanders adaylığını açıklayanlardan bir başkası hatta kendisi seçim çalışmalarına çoktan başladı bile. Kendisinin sıkı bir Trump karşıtı olduğunu medyada görmüş olabilirsiniz. Hatta kendisinin seçim sloganı “Not Me, US!” yani “Ben değil, BİZ!” (aynı zamanda United States olarak da vurgulanmış) Açıklamada ise Trump ve onun milyar dolarlık sınıfını birlikte yenebiliriz gibi bir açıklama da bulunuyor.

Peki ya Sanders ön seçimlerde istediği başarıyı elde edebilir mi? Birçok kesim tarafından bunun cevabı hayır, peki ya neden? Öncelikle 2016 seçimlerde parti içinde “Never Hillary” (Hilary, Asla!) oluşumu vardı, bu seçimlerde ise parti içinde öyle bir oluşum görmek mümkün değil çünkü Trump karşıtı çok fazla ses var bu da seçenekleri arttırıyor. Sonraki maddelerde de tanıtacağım bazı adaylara karşı Amerika halkına göre de bir dezavantajı var o dezavantaj ise azınlıklar problemi. Sanders herhangi bir azınlığı temsil etmiyor bu nedenle geçtiğimiz ön seçimlerde de olduğu gibi yine insanların farklı etnik kökenleri temsil eden azınlık adaylarını tercih edeceği konuşuluyor.

Öte yandan Sanders’ı öne çıkaran birçok önemli detay mevcut. Örneğin şimdiden birçok yeni insandan bağış aldığını açıklaması ve bu bağış miktarının toplamda 10 milyon dolar olduğunu açıklamışlardı. Bir hafta gibi bir sürede yaklaşık %40 kadar yeni insanında içinde olduğu 350bin seçmenden bu denli bir bağış toplamak şüphesiz onu oldukça değerli kılan bir gösterge.

Kendisinin vaatleri Amerika halkını doğrudan ilgilendiren şeyler. Sanders’ın bir Sosyalist olduğunu da eklemeden geçmek istemiyorum. Bu nedenle kendisinin 2020 adaylık projeleri üniversite masrafları, sağlık sistemi sorunları, gelir adaletsizliği gibi ana temalar üzerine kurulu ve daha eşit bir yaklaşım vaat eden projeler. Sosyal medyada kendisinin söylemlerini takip etmenizi öneririm çünkü konuştuğu konuları başka bir politikacının konuştuğuna çok rastlayamazsınız.


Demokrat Parti: Elizabeth Warren

Kaynak: https://www.newschannel5.com/news/national/elizabeth-warren-launches-exploratory-committee-ahead-of-likely-2020-presidential-run

Adaylığını açıklayan diğer bir isim Elizabeth Warren. Demokrat Parti’yi temsilen Massachusetts senatörlüğünde bulunan Warren, siyaset hayatına atılmadan önce Harvard Üniversitesi, Hukuk Fakültesinde akademisyen olarak görev yapmaktaydı. Massachusetts eyaletinin ilk kadin senatörü olmasının yanı sıra kendisini daha önce Obama döneminde birtakım projelerde danışman olarak görmüştük. 2016 seçimlerinde de aday olup olmayacağı sıkça tartışılan Warren’ı bu sefer 2020 seçimlerinde kesin olarak göreceğiz.

Orta sınıfın temsilcisi olarak görülen Warren bu konuda biraz avantajlı. Kendisinin adaylığı her ne kadar çok konuşulacak ve gündeme gelecek olsa da ben şansının düşük olduğunu düşünenlerdenim. Basında yer alan birçok haberde olduğu gibi kendisinin iyi bir akademisyen ve danışman olmasına karşın siyasi sahnedeki tecrübe eksikliğinin oldukça önemli bir problem olduğunu da söylemek gerekir. Kendisinin seçilme şansının düşük olmasının diğer nedenlerinden birisi de Trump’a karşı güçlü bir duruş sergileyemeyecek olması ve siyasi tartışmalarda çok duygusal davranması diyebiliriz. Her ne kadar kendisini başkan olarak hayal etmek mümkün olmasa da Warren gibi hayatı boyunca mücadele etmiş bir kadın adayı Beyaz Saray’da görmeyi çok isterim.


Demokrat Parti: Joe Biden

Kaynak: https://www.nbcnews.com/politics/meet-the-press/how-joe-biden-has-cleared-2020-field-how-he-hasn-n980891

Yakın zamanda Türk basınında ismini çokça duyduğumuz Joe Biden’da olası 2020 abd muhtemel adayları arasında. Barack Obama döneminde üst üste iki dönem de Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Biden, 2016 yılında oğlunun ölümünden sonra aday olmaktan vazgeçmişti. Amerika’nın önemli isimlerinden olan Biden’ın olası adaylığına ilişkin detaylar gelecek günlerde daha da netleşecektir.


Demokrat Parti: Cory Booker

Kaynak: https://www.politico.com/news/cory-booker-2020-presidential-election

Demokrat Parti’nin New Jersey senatörü Cory Booker’da Demokratların diğer bir adayı. Kendisi adaylığını açıkladı ve çalışmalara başladı. Bernie Sanders’a ilişkin detay verirken bahsettiğim azınlıkları temsil eden adaylardan birisi de Cory Booker. Senatörlük görevinden önce Newark Belediye Başkanlığı görevinde bulunan Booker, o dönem kendi adından çokça söz ettirmişti. Halkla yakın ilişkilerde bulunan Booker’da ön seçimlerde oylamaların dağılımını etkileyecek önemli bir isim gibi görünüyor. Donald Trump geçmiş seçimde kendisiyle ilgili tweet dahi atmıştı.


Demokrat Parti: Julian Castro

Kaynak: https://www.aarp.org/livable-communities/info-2014/interview-julian-castro-san-antonio-mayor.html

Demokrat Partinin seçimlerde elinde çokça seçeneği olduğundan bahsetmiştim. Azınlıkları temsil eden diğer bir aday Julian Castro. Latinleri temsil eden Castro, Demokratların yükselen yıldızlarından birisi. Barack Obama döneminde Konut ve Kentsel Gelişim Bakanlığı görevinde bulunan öncesinde ise San Antonio’da Belediye Başkanlığı görevini üstlenen Castro’da azınlıklar için önemli bir isim.


Demokrat Parti: Kamala Harris

Kaynak: https://thehill.com/people/kamala-harris

Listemin biraz altında olmasına rağmen 2020 başkanlık seçimleri için Demokrat Partinin en önemli isimlerinden birisi de Kamala Harris. Şu anda California Senatörü olarak görevde bulunan Harris’e güvenenlerin oranı bir hayli yüksek. Hatta basında yer alan bilgilere göre geçtiğimiz seçimde Hilary Clinton’ı destekleyen bağışçılar çoktan Harris’e bağış yapmaya başladılar bile. Anlaşılan Demokratlar artık Birleşik Devletler’in ilk kadın adayını görmek istiyorlar!

Hem siyahi azınlıkları temsiliyle hem de kadın olmasıyla dikkat çeken Kamala Harris aynı zamanda politikada yaptığı hamleler ile de adından çokça söz ettirmişti. Seçim sonrası Facebook’un kullanıcılara ilişkin verileri satılma skandalı ardından bu konudan da uzak kalmamış ve Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’ü eleştirmiştir.


Demokrat Parti: Kirsten Gillibrand

Kaynak: https://www.hollywoodreporter.com/news/kirsten-gillibrand-takes-first-steps-presidential-run-1176393

Kirsten Gillibrand’te adaylığını resmi olarak açıklayan bir başka Demokrat. Hilary Clinton’dan boşalan New York Senatörlüğü’nde bulunan Gililibrand sosyal medyada başlattığı #MeToo hareketinin öncüsü olarak tanınan bir politikacı. Asıl hedefinin Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında bir birlik oluşturmak olduğunu duyuran Gillibrand, Demokrat partinin geleceğinde kadınların önemli bir pay sahibi olacağını da açıklamalarına eklemişti.


Bağımsızlar

Howard Schultz

Kaynak: https://www.bbc.com/news/world-us-canada-47026374

27 Ocak 2019 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerde aday olacağını açıklayan Starbucks eski CEO’su Schultz’da dünyaca tanınan bir iş insanı. Ülkenin ekonomik problemlerine ilişkin vurgular yapmıştı.

Ek Açıklamalar & Referanslar

Elbetteki başkanlık seçimlerde çok daha fazla aday var. Bunların bir kısmı Demokrat ve bir kısmı da Bağımsız adaylar. Şu anda onlara ilişkin çokça araştırma yapmadığım için buraya bilgilerini eklemedim. İlerleyen günlerde içeriğe eklemeler yaparak mevcut bilgileri güncelleyebilirim ve ismini eklemediğim diğer adaylara ilişkin detaylar da verebilirim.

2020 Başkanlık Seçimleri Wikipedia sayfası için buraya tıklayabilirsiniz. (Güncel bilgiler İngilizce ve Wikipedia’ya ulaşım Türkiye’de engelli olduğunu eklemek isterim)
Bu yazının esin kaynağı olan ana kaynak ise Thoughtco isimli site. 2020 başkanlık adaylarına ilişkin içerikte sıralamaları onlardan esinlendiğimi belirtmeliyim.
Joe Biden’ın adaylığına ilişkin yararlandığım BBC haberi
Bernie Sanders ile alakalı Trump haberi için The Anatolia Post (Türkçe)
France24 kaynaklı diğer bir Bernie Sanders haberi.
NYTimes kaynaklı Bernie Sanders haberi.

Ek olarak tüm adayların Wikipedia ve ekşisözlük sayfalarından da yararlandım, sözlük yazarlarının her birine ayrı ayrı teşekkür ederim!

Bir cevap yazın